Akwarelowe wzorniki kolorów

Wzorniki kolorów są nie tylko bardzo użyteczne przy malowaniu akwarelami, ale także stanowią świetną zabawę, którą polecam każdemu. Dzięki nim możemy łatwo dobrać odpowiedni kolor do naszego obrazu bez konieczności kombinowania i zastanawiania się, jak uzyskać taki czy inny odcień. Wystarczy spojrzeć na wzornik i już wiemy, że trzeba zmieszać ze sobą dwa konkretne kolory. Szczególnie istotne jest to w malarstwie botanicznym, gdzie kolory muszą być dokładnie dopasowane do malowanego obiektu.

Typy wzorników

Wzorniki kolorów mogą być podzielone na trzy rodzaje: wzornik palety, siatka kolorów oraz siatka tonalna. Każdy kolejny rodzaj stanowi coraz bardziej szczegółowe i dogłębne poznanie kolorów. Wzornik palety to podstawowy rodzaj wzornika, na którym znajdują się najważniejsze kolory, jakie możemy wykorzystać w naszej pracy. Siatka kolorów zawiera już więcej odcieni i pozwala na dokładniejsze dopasowanie kolorów do naszych potrzeb. Siatka tonalna natomiast pozwala na dokładne określenie jasności i ciemności kolorów, co jest szczególnie ważne przy malowaniu obiektów z cieniami i światłami.

Kontynuacja

Tu wkrótce powstanie wpis o dostępnych wzornikach kolorów od producentów farb akwarelowych oraz tworzeniu własnego wzornika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *