W tym tygodniu zacząłem drugi obraz botaniczny na zamówienie. Tym razem postanowiłem namalować wielkiego mormona (papilio memnon) siedzącego na drzewie orchideowym. Miałem niezwykłą przyjemność oglądać tego motyla w jego środowisku naturalnym podczas pobytu na Bali w Indonezji w zeszłym roku. Motyl był przeogromny, miał skrzydła wielkości moich dłoni! Oczywiście zrobiłem milion zdjęć, bo wiedziałem, że będę chciał go kiedyś namalować. A teraz jest okazja.

wielki mormon

W grupie poświęconej entomologii poprosiłem o identyfikację i dowiedziałem się, że jest to żeński owad dorosły, forma zwana alcanor.

Kwiaty drzewa orchideowego

Zacząłem od szkicu. Na płatki kwiatów naniosłem pierwsze blade warstwy głównie Permanent Rose PV19 i Quinacridone Magenta PR122. Po wyschnięciu zacząłem dodawać więcej szczegółów. W szkicowniku notuję kolory, których używam.

Liście

Liście były małym wyzwaniem, bo ich żyłkowanie było skomplikowane i wymagało nie lada precyzji. Najpierw na całość naniosłem najjaśniejszy kolor, jaki na liściu widziałem. W tym wypadku był to kolor żyłek. Następnie dodawałem coraz ciemniejsze warstwy wokół żyłem, tworząc charakterystyczne kafelki na liściach tego drzewa. Dodawałem kolejne, coraz ciemniejsze warstwy i na sam koniec, kiedy już wszystko dobrze wyschło, naniosłem warstwę laserunku, żeby ujednolicić całość.

Gąsienica, poczwarka i owad dorosły

Na sam koniec zostawiłem owada w różnych stadiach rozwojowych. Najpierw namalowałem poczwarkę, później gąsienicę i na koniec zostawiłem sobie dwa motyle.


Ostatecznie obraz wygląda tak:
wielki mormon

 

 

Film

Udało mi się nagrać fragment mojego malowania. Na tym filmie zobaczycie, jak malowałem dorosłego owada wielkiego mormona.

 

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij innym! Dziękuję! Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin