Natura ciągle mnie zaskakuje. Dzisiaj chciałem coś naszkicować, ale nie mam żadnej żywej rośliny (mam szyszki, ale może innym razem…). Zacząłem więc przeglądać moją wielką kolekcję zdjęć i postanowiłem zrobić szkic żmijowca zwyczajnego (echium vulgare).

szkic żmijowca zwyczajnego 001

szkic żmijowca zwyczajnego 003

Język żmii

Nazwa jest bardzo interesująca. Kiedy szkicowałem tę roślinę, zastanawiałem się dlaczego tak się nazywa. Początkowo myślałem, że chodzi o ciemne plamki, właściwie kolce na łodydze, bo z nimi łodyga przypominała trochę ciało węża. Później, jak rysowałem kwiaty, uświadomiłem sobie, że jeden z pręcików wychodzący z kielicha wygląda jak język węża. Poszperałem w internecie i znalazłem informację o tym, że kiedyś ta roślina używana była przeciwko ukąszeniom żmii. Ciekawe!

szkic żmijowca zwyczajnego 002

Chciałem ją namalować w prosty sposób. Zdecydowałem się na tusz i akwarele. Zewnętrzne kontury rysunku zrobiłem grubsze, wewnętrzne linie cieńsze. Ten sposób rysowania przypomina mi obrazy jednego z moich ulubionych artystów, Alfonsa Muchy (bardzo lubię secesję). Po narysowaniu szkicu tuszem, dodałem akwarelami kolory. Na kwiatach użyłem głównie Ultramarine Blue PB29 i Winsor Violet PV23.


Na zdjęciu poniżej widać jeden z pręcików, który wygląda jak język żmii.

szkic żmijowca zwyczajnego 007

Muszę też przyznać, że uwielbiam ten styl szkicowania! Tusz, stalówka i akwarele. Uwielbiam! Bardzo swobodnie maluje mi się w ten sposób. Szkic dopełniłem ozdobnym tekstem.

szkic żmijowca zwyczajnego 009

 

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij innym! Dziękuję! Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin