Rambutan i pawica atlas krok po kroku

Do ostatniej ilustracji na Noc Muzeów 2016 wybrałem pawicę atlas (Attacus atlas) przedstawioną w różnych etapach rozwoju. Na początku chciałem namalować orchideę, którą mam w pokoju, ale zacząłem czytać o pawicy i dowiedziałem się, że żyje ona na Archipelagu Malajskim. Byłem zaskoczony, bo wzbudziło to moje wspomnienia z dwóch podróży w tamte strony świata. Wyczytałem też, że ten gatunek żyje, między innymi, na drzewie rambutanu. Kiedy byłem w Malezji, robiłem zdjęcia liściom i owocom rambutanu i pomyślałem sobie, że może to świetna okazja, żeby pokazać pawicę razem z rambutanem.

Kompozycja

Na zdjęciu poniżej widać szkic. Jaja umieściłem na liściach. Świeżo wyklutą gąsienicę na tej samej gałązce. Gąsienica w czwartym stadium rozwoju pełznie po gałązce na górze. Na dodatkowym liściu w dolnym prawym rogu umieściłem poczwarkę, a w dolnym lewym rogu owada dorosłego. Całość będzie w kontrastujących kolorach: czerwieniach, brązach i zieleniach.

001-pawica-atlas-i-rambutan-kompoyzcja

Wiecie, skąd nazwa rambutan? W językach malajskim i indonezyjskim słowo rambut znaczy… włosy. A to zdjęcie rambutanów, które zrobiłem w Kuala Lumpur.

002-rambutanz-ydjcie

Owoce rambutanu

Malowanie zacząłem od otwartego rambutanu. Na początku malowałem każdy „włos” osobno, ale uświadomiłem sobie, że zajmie mi to wieki.

003-rambutan

Zmieniłem więc strategię i najpierw naniosłem żółty kolor na końcówki kolców. Rambutany na początku są zielone, później dojrzewając zmieniają kolor na czerwony, pomarańczowy i żółty. Ich kolce (niegroźne) na początku są zielone, później żółte i czarne.

004-rambutan

Naniosłem czerwień na skórkę. Użyłem Winsor Red PR254, który wydał mi się tu najodpowiedniejszy. To bardzo mocna czerwień.

005-rambutan

Do cieni używałem mieszaniny Winsor Red PR254 z Winsor Green Blue Shade PG7 lub w niektórych miejscach samego Winsor Red Deep PR264.

006-rambutan

Drugiego rambutana maluję tak samo. Zacząłem od nałożenia koloru na końcówki kolców, ale tym razem użyłem więcej zieleni.

007-rambutan

Później stopniowo dodawałem czerwienie na skórkę.

008-rambutan

009-rambutan

Gąsienica pawicy atlas

Następnym krokiem była fascynująca gąsienica pawicy atlas w czwartym stadium rozwoju. Widziałem mnóstwo zdjęć i filmów pokazujących cykl życia pawicy i muszę szczerze przyznać, że są niewiarygodne. Jednym z moich ulubionych filmików jest ten zrobiony przez pana Adama Grochowalskiego.

Gąsienica w czwartym stopniu pokryta jest białym proszkiem. Najpierw namalowałem całość, a później użyłem białej tempery i namalowałem nią proszek na ciele.

015-gasienica-pawicy-atlas

Jaja i liście

Jaja umieściłem na liściach i pokryłem je płynem maskującym. W ten sposób mogłem swobodnie namalować liście, nie bojąc się o owalne kształty jaj. Płyn maskujący leżał na papierze trzy dni i w końcu zdjąłem go z jednego jaja, żeby zobaczyć, czy będę miał kłopoty (płyn maskujący nie może za długo być na papierze). Zszedł bez problemów, więc resztę zostawiłem na wszelki wypadek. Wrócę do jaj jak skończę liście.

016-liscie-rambutanu

Używam właściwie trzech zieleni:

  1. Permanent Sap Green PG36/PY110;
  2. mieszaninę Permanent Sap Green PG36/PY110 i Quinacridone Gold PO49;
  3. mieszaninę tych z punktu 2 + French Ultramarine PB29 do przyciemnienia.

017-soczyste-zielenie

Moje trzy ulubione, podstawowe zielenie to Winsor Green Blue Shade PG7 i Yellow Shade PG36 i Permanent Sap Green PG36/PY110. Używam ich jako punkt wyjścia do mieszania innych zieleni. Czasem dodaję French Ultramarine PB29 do przyciemnienia. Uwielbiam też Quinacridone Gold PO49, bo jest bardzo wszechstronny i tworzy piękne zielenie z niebieskimi.

018-wzornik-koloru-zielonego

A tutaj mała wskazówka. Nie mam żadnej podstawki do trzymania pędzli. Kiedy maluję, kładę pędzel zazwyczaj na chusteczce. Niestety zauważyłem, że włosie czasem się odkształca, a poza tym często jest tak, że pędzel się przesuwa tu i tam i czasem przeszkadza. Wziąłem więc małe pudełko, w którym miałem wizytówki i wyciąłem trójkątne kształty z dwóch stron. Mogę położyć tam pędzle, leżą poziomo, równo, nie ruszają się, a włosie jest proste.

019-stojak-na-pedzle

Zdjąłem też płyn maskujący z jaj i je namalowałem używając mieszaniny Winsor Red Deep PR264 + Permanent Rose PV19 + jakieś brązy do większości jasnych części, a do ciemnych plam na środku użyłem Perylene Maroon PR179 z Quinacridone Magenta PR122 i brązami + trochę Translucent Orange PO71 i ciemna mieszanina French Ultramarine PB29 + Burnt Sienna PR101 + trochę Quinacridone Purple PV55 na środku.

020-jaja-pawicy-atlas

Jest też mały koleżka na dole. Namalowałem tam dodatkowego liścia, bo chciałem na ilustracji umieścić gdzieś tę poczwarkę pawicy atlas. Taki liść wydawał się być dobrym pomysłem.

Owad dorosły pawicy atlas

Pawica atlas (Attacus Atlas) jest największą ćmą na świecie. Nie mogłem się doczekać jej malowania, bo jest po prostu niezwykła. Ornamenty na skrzydłach są jak jedne wielkie puzzle.

W Internecie znalazłem mnóstwo bardzo ciekawych informacji na temat tej ćmy. Pozwólcie, że o niektórych napiszę:

1. To największa pod względem powierzchni skrzydeł ćma na świecie. Skrzydła osiągają powierzchnię 400 cm² przy rozpiętości 25-30 cm
2. Słowo „atlas” zawiera wiele znaczeń odnoszących się do wzorzystych skrzydeł, kolosalnych rozmiarów (nawiązanie do Atlasa – tytana dźwigającego sklepienie niebieskie) i do zakończeń skrzydeł wyglądających jak głowa węża. To ostatnie wynika z obserwacji Chińczyków, którzy w swoim języku nazywają tę ćmę „ćma o wężowej głowie”.
3. Po opuszczeniu poczwarki, pawice żyją bardzo krótko (kilka dni, maksymalnie dwa tygodnie). Nie mają one otworów gębowych, przez co nie mogą jeść. Jedyny pokarm to zapasy zmagazynowane podczas życia larwalnego.

Bardzo spodobały mi się obserwacje Chińczyków. Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi, ale rzeczywiście zakończenia górnych skrzydeł wyglądają jak głowy węża.

026-pawica-atlas

Tutaj kilka zbliżeń. Do namalowania ćmy użyłem mnóstwo Perylene Maroon PR179 i głównie wszystkie cztery brązy z mojej palety: Gold Ochre PY42, Burnt Sienna 101, Raw Umber PBr7, Burnt Umber PBr7. Białą temperą robiłem małe plamki.

027-pawica-atlas

028-pawica-atlas

025-pawica-atlas

Ostateczny rezultat

029-pawica-atlas-i-rambutan

Pięć moich ilustracji powędruje teraz do Gdańska. Będą pokazywane podczas Nocy Muzeów 2016 w PAN Bibliotece Gdańskiej. Serdecznie zapraszam. Poniżej zwiastun wydarzenia.

030-obrazy-botaniczne-w-ramach

 

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij innym! Dziękuję! Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Autor |2017-11-24T07:55:19+00:0011 maja 2016|Filmy, Malowanie w toku, Porady|