W malowaniu akwarelami, oprócz samych farb, pędzla i papieru, pomóc nam mogą dodatkowe przybory, narzędzia, akcesoria. W tym wpisie dowiesz się, jakich dodatkowych narzędzi używam. Sprawdź też podobne wpisy:

Light Pad

Light pad to narzędzie, które ekstremalnie ułatwia pracę. Można go użyć do przeniesienia szkicu na papier akwarelowy. Jeśli ktoś nie umie albo nie lubi rysować, można po prostu wydrukować zdjęcie referencyjne w wybranym rozmiarze, położyć je na light padzie, na to papier akwarelowy i po prostu przerysować kształt. Light pad jest też bardzo pomocny w ustalaniu kompozycji. Na pierwszym zdjęciu mamy przykład. Kiedy przygotowywałem się do malowania żmijowca i przeplatki, każdy element miałem na osobnym skrawku kalki kreślarskiej. Mogłem sobie ułożyć dowolną kompozycję na light padzie i po prostu wszystko odrysować (w tamtym czasie light pada jeszcze nie miałem, więc zrobiłem to na oknie). Używam light pada o rozmiarze A3 firmy Huion.

Buteleczka z atomizerem

Zamiast takiej buteleczki można też użyć zwykłego zraszacza do kwiatów, ale atomizer lepiej rozprasza wodę. Koszt zależny od wielkości, ale z reguły to kilka złotych. Niezwykle przydatne narzędzie. Po pierwsze zraszam nim farby zanim zacznę malować, a po drugie mogę tym zmoczyć papier, na którym maluję, można również psikać na farbę, wtedy ładnie się rozpływa. Można też na podsychającą farbę psiknąć delikatną mgiełkę, a minikropelki utworzą ciekawy efekt na obrazie.

001-buteleczka-z-atomizerem

Tablica malarska

Nie jest konieczna, ale jest bardzo pomocna. Ja używam tablicy malarskiej kupionej kiedyś w sklepie plastycznym. Miał na niej powstać olejny obraz, ale znalazła inne zastosowanie. Do tablicy możemy przykleić taśmą malarską papier akwarelowy. Dzięki temu unikniemy znacznym falowaniom, papier będzie się sztywno trzymał. Możemy też manipulować tablicą, podnosić, nadawać jakikolwiek kąt, aby farby spływały itd. Należy pamiętać, że tablica powinna być zawsze większa niż papier, na którym malujemy.

003-tablica-malarska

Taśma malarska

Jeśli używamy tablicy przyda się taśma malarska do przytwierdzenia papieru. Taka taśma ma specyficzne właściwości – dobrze przykleja papier do podłoża, ale też skutecznie możemy ją odkleić od papieru bez szkody dla niego (choć nie zawsze, warto robić to ostrożnie, bo czasami taka taśma mocno trzyma i podczas odklejania odrywa też papier).

004-tasma-malarska

Płyn maskujący

Czasami istne zbawienie. To bardzo przydatna rzecz. Dzięki niemu zakryjemy obszary, które mają pozostać białe (lub zamalujemy je później) i swobodnie możemy malować pozostałe części obrazu. Maskowanie ma wiele zastosowań. Zamaskowane obszary możemy pozostawić białe, tak jakby w tych miejscach padało mocne światło słońca. Możemy też zamaskować np. małe zwierzęta na obrazie, namalować tło, a później te zwierzęta po zdjęciu maski. Możemy też płynem napryskać na papier, utworzyć drobne, białe plamki. Zastosowań jest wiele, a wszystko zależy od wyobraźni. Polecam szary Liquid Masking Film firmy Talens lub żółty płyn maskujący Winsor&Newton. Dobrze, aby płyn maskujący nie był biały, bo po zaschnięciu nie będzie go widać na papierze, co utrudni malowanie.

005-plyn-maskujacy

Pędzle i inne narzędzia do płynu maskującego

Warto pamiętać o tym, że płyn maskujący zasychając tworzy gumiastą substancję. Dlatego do płynu należy używać rzeczy starych, zużytych lub takich, które możemy wyrzucić i pędzli przeznaczonych wyłącznie do nanoszenia płynu. Po użyciu płynu pędzel najlepiej od razu umyć, co pozwoli na dłuższe używanie go. Zamiast pędzla możemy użyć innych narzędzi, w zależności od tego jaki obszar chcemy zamaskować i co chcemy uzyskać. Nie używajmy do płynu maskującego naszych dobrych pędzli, bo istnieje duże ryzyko ich zniszczenia. Płyn maskujący po zaschnięciu skleja włosie i niemożliwe jest doprowadzenie później pędzla do stanu wyjściowego. W dłuższym utrzymaniu pędzla w miarę dobrej kondycji pozwoli mydło. Po zmoczeniu pędzla w wodzie pocieramy nim o kostkę mydła i dopiero zanurzamy w płynie maskującym.

006-pedzle-do-plynu-maskujacego

Do nakładania płynu maskującego mogą nam posłużyć różne narzędzia. Przykładem jest taki silikonowy pędzel do rzeźbienia.

007-silikonowy-pedzel

Stalówka z kolei pozwoli nam na nakładanie płynu maskującego w formie dłuższych linii.

Pojemnik na wodę i ręczniki papierowe

Pojemnik na wodę jest niezbędny. Pędzle musimy w czymś zamoczyć, wyczyścić przed nabraniem innego koloru. Użyć można czegokolwiek: słoika, starej szklanki, jakiegoś pojemnika, wiaderka… Ja używam słoika i doniczki. Zawsze na stole mam 2 pojemniki z wodą. W jednym płuczę pędzle z koloru, a z drugiego, gdzie woda jest czysta, nabieram wodę. Wodę zmieniam czasem kilka razy podczas malowania. Poza tym niezbędne są papierowe ręczniki. Zdejmuję nimi nadmiar wody, czyszczę i odsączam pędzle.

woda-i-recznik

Pojemnik z papierem do odsączania

Prosty patent na utrzymanie czystości. Do miseczki wkładam dwa zwinięte listki ręcznika papierowego i na nim odsączam nadmiar wody z pędzla. Kiedyś ręcznik kładłem po prostu na biurku. Z czasem przemakał, woda ciekła na wszystkie strony i robiło się nieciekawie. Teraz ręcznik wkładam do miseczki i woda zbiera się w niej. Polecam.

021-pojemnik-z-papierem

Podpórka na pędzle

Na rynku są dostępne profesjonalne podpórki, ale jeśli można coś takiego zrobić szybko samemu, to czemu nie. Czasami jakiś obraz maluję kilkoma pędzlami na raz. Wymieniam je co chwilę, a w międzyczasie te nieużywane fruwały po biurku. Teraz odkładam je na takiej prostej podpórce i mam spokój.

020-podporka-na-pedzle

Sól i alkohol

Sól i alkohol przydają się do stworzenia ciekawych efektów. W zależności od rodzaju soli i wielkości kryształków możemy osiągnąć różne efekty. Alkohol również pomaga w uzyskaniu pewnych efektów. Najlepsza jest wódka. Wystarczy najmniejsza z możliwych buteleczka, ponieważ używa się zazwyczaj tylko kilka kropli.

sol2

Szczoteczka do zębów

Przydatne narzędzie do tworzenia drobnych plamek na obrazie za pomocą farby lub białych plamek za pomocą płynu maskującego.Wykorzystując szczoteczkę możemy na przykład stworzyć wrażenie piasku.

szczoteczka-do-zebow-2

Szpachelka malarska

Nie musi to być szpachelka, której używa się w malarstwie olejnym czy akrylowym. Zamiast szpachelki można użyć czegokolwiek innego, co pozwala na skrobanie i drapanie. Wykorzystać ją można do wydrapywania na przykład traw. Teraz już tego nie stosuję, bo nie chcę niszczyć papieru, ale mam inną szpachelkę, o wydłużonym kształcie i zaokrąglonym końcu i używam jej do rozdzielania kartek ze sklejonego z czterech stron bloku.

szpachelkam

Patyczki higieniczne i wykałaczki

Mogą się przydać w celu osiągnięcia różnych efektów. Wykałaczki mogą być pomocne do nakładania płynu maskującego na bardzo małe powierzchnie. Patyczkami higienicznymi możemy odsączać małe ilości farby z papieru.

patyczki-i-wykalaczki

Suszarka

Coś dla niecierpliwych. Przyspiesza suszenie większych powierzchni lub płynu maskującego.

019-suszarka

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij innym! Dziękuję! Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin