W tym wpisie przedstawię Ci wybrane palety akwarelowe. Wybór jest ogromny: plastikowe, metalowe, ceramiczne, składane, nieskładane, o różnych kształtach, różnej ilości przegródek… Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Porcelana i ceramika

Nie stosuję limitowanej palety kolorów. Lubię testować nowe kolory i mieć ich na palecie dużo, choć są przeciwnicy tego, którzy twierdzą, że „powinno się” mieć tylko podstawowe kolory na palecie i z nich powinno się mieszać wszystkie inne potrzebne nam barwy. Ja tak nie uważam, nie ograniczam się i jak tylko mam okazję przetestować nowy kolor, to to robię. Nie oznacza to jednak, że każdy nowy kolor ląduje od razu na stałe do mojej palety. Ta ilość potrzebnych mi kolorów jest jednym z kryteriów wyboru odpowiedniej palety…

Ceramika i porcelana to najlepsze podłoża do mieszania farb akwarelowych. Zwykły biały talerzyk z kuchni jest najlepszą paletą do mieszania akwareli. Farba na takim podłożu nie zbija się w wodne kulki, nie tworzy zbitych kałuż, ale ładnie rozprowadza się po powierzchni, dzięki czemu widzimy jaki kolor mamy na palecie. Mieszanie jest bardzo wygodne i nie ma żadnych problemów. Na rynku znaleźć można ceramiczne miseczki, dostosowane do mieszania farb akwarelowych. W tym celu sprawdza się nawet talerz z wgłębieniami na jajka, gdzie można wycisnąć potrzebne kolory. Dostępne są też duże, porcelanowe palety z dużymi przegródkami i dużym miejscem do mieszania.

Na brzeg talerza możemy wycisnąć z tubki małe ilości farby i paleta gotowa. Jeśli chodzi o kostki, to można je oczywiście przyczepić do talerza (np. za pomocą taśmy dwustronnej) jeśli nie mamy pudełka, w którym trzymamy kostki. Ale lepiej trzymać kostki w kasetce dla nich przeznaczonej lub przygotowanej samodzielnie. Talerzyk w tym wypadku przyda się do mieszania kolorów. I ja tak właśnie robię. Kostki mam w pudełku, ale zazwyczaj kolory mieszam na ceramicznych miseczkach. Można je kupić w sklepach online. W zestawie mamy 5 okrągłych miseczek i jedną przykrywkę. Średnica to 11 cm. Są małe, bardzo poręczne, można sobie w nich rozrabiać większe ilości farby do większych obrazów.

Duża porcelana

Moją główną paletą jest duża (30 x 40 cm), porcelanowa paleta z 30 przegródkami. Do każdej przegródki mieści się bardzo dużo farby. Ścianki są bardzo wysokie, więc kolory są dobrze rozdzielone. Powierzchnia do mieszania farb jest bardzo duża, przedzielona ścianką. Paleta posiada też plastikową przykrywkę. Jest bardzo ciężka, waży około 3 kg. Porcelana czyści się idealnie do białego, co widać na ostatnim zdjęciu. Nie przebarwia się i po wyczyszczeniu wygląda jak nowa. Używam jej, kiedy maluję większe prace i używam większych pędzli. Tę paletę kupiłem w Jackson’s Art.

Kaseta na kostki

To z kolei moja druga główna paleta. Jest to pudełko na kostki. Używam jej do malowania obrazów botanicznych, przy których zużywam o wiele mniej farb i maluję mniejszymi pędzlami. Jest to również moja paleta podróżna. Paleta jest firmy Schmincke, bo akurat podoba mi się jej kształt, ale farby w środku to głównie Winsor&newton i Daniel Smith (puste kostki, dostępne w internecie, wypełniłem farbami z tubek).

Inne przykładowe palety

Składana, standardowa, plastikowa paleta mieszcząca 20 kolorów. Dostępna w wielu sklepach plastycznych stacjonarnych i online.

010-palety-do-akwareli

Inna wersja tej palety, z 28 przegródkami. Ta paleta była długo moją ulubioną paletą do farb w tubkach. Ma dużo miejsca do mieszania farb, mieści dużo kolorów odseparowanych wysokimi przegródkami. Właściwie ta paleta nie ma minusów, oprócz tego, co jest niestety wadą każdej plastikowej palety – przebarwienia. Na plastikowych paletach farby akwarelowe po jakimś czasie zostawiają po sobie ślad i ich powierzchnia nie jest już czysta. Porcelanę czy ceramikę wyczyścimy dwoma pociągnięciami mokrego ręcznika papierowego, ale na plastiku kolory już zostaną.

014-palety-do-akwareli

Paleta Mijello z 18 przegródkami. Bardzo fajna paletka, składana, plastikowa. Są różne jej wersje, ja akurat mam tą z 18 przegródkami, są też takie z 24 i 33 przegródkami a nawet więcej. Jedna część palety wydzielona jest na farby i fragment do mieszania kolorów, druga połowa to miejsce do mieszania kolorów.

011-palety-do-akwareli

Paleta John Pike. Przez bardzo długi czas w Stanach Zjednoczonych to była (może nadal jest, nie wiem) paleta numer jeden opatentowana przez Johna Pike’a w 1960 roku. Podobno nieśmiertelna, zrobiona z polistyrenu, bardzo wytrzymałego materiału. Czytałem o historiach, gdzie po palecie przejechał samochód (co za sytuacja…) i nic jej się nie stało. Poza tym teoretycznie jest to plastik odporny na przebarwienia, ale tego nie potwierdzam, bo na mojej zielenie i niebieskości zostały. Paleta jest bardzo duża, ma format A3, 20 dużych przegródek, bardzo dużo miejsca do mieszania. Generalnie świetna dla osób, które malują na dużych formatach. Kupiłem ją w Jackson’s Art.

012-palety-do-akwareli

Paleta aluminiowa Heung. Coś dla osób, które szukają bardzo dużej ilości przegródek. Moja wersja ma ich 39, ale są też takie, które mają aż 65. Paleta jest tania, zamówić można na Amazonie, przylatuje z Korei, ale czy warto… No właśnie. Chyba nie bardzo. Ja byłem zawiedziony, więc nie polecam. Na początku podobało mi się to, że mogę zmieścić tak dużo kolorów w jednym miejscu, ale z czasem stwierdziłem, że jest po prostu niewygodna w użytkowaniu. Po pierwsze, nie ma zamknięcia. Tzn. możemy ją złożyć, ale nie ma nawet żadnego zatrzasku. Po drugie, powierzchnia jest śliska i farba zbija się w kulki. Szorowałem ją czym się dało i nic. Wreszcie po trzecie, paleta jest mała. To może być plus, ale mnie ta mikroskopijna wielkość zaczęła przeszkadzać.

015-palety-do-akwareli

Film

Na koniec przedstawiam filmik, który nakręciłem, żeby pokazać jak farba akwarelowa zachowuje się na różnych paletach. Napisy są po angielsku, ale wniosek ogólny jest taki, że najlepsza jest ceramika lub porcelana, na drugim miejscu plastik, na końcu metal.

 

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij innym! Dziękuję! Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin