Tutaj też mnie znajdziesz:

Cześć! 🙂 Nazywam się Krzysztof Kowalski. Pochodzę z Mazur, ale mieszkam w Poznaniu. Z wykształcenia jestem filologiem (filologia indonezyjsko-malajska) i pedagogiem (resocjalizacja). Moje ciekawskie usposobienie (dla zainteresowanych: zodiakalny Bliźniak, ascendent w Wadze, numerologiczna 7) sprawia, że uwielbiam odkrywać ciągle coś nowego i tak, kiedy poznałem akwarele, to było coś, co szybko przerodziło się w wielką pasję, a z czasem i moją codzienną pracę.

Zanim odkryłem akwarele, malowałem farbami olejnymi, plakatowymi, rysowałem pastelami (niewiele) i ołówkiem (jeszcze mniej). Malowaniem interesowałem się odkąd pamiętam. Zawsze głównym motywem moich prac były kwiaty. Ich różnorodność za każdym razem mnie zadziwia i nigdy nie byłem na nie obojętny. Uwielbiam malować realistycznie. Głównym źródłem mojej inspiracji jest natura, ale nie tylko. 

Moje prace botaniczne prezentowałem w maju 2016 podczas Nocy Muzeów 2016 w PAN Bibliotece Gdańskiej. W grudniu 2016 ukończyłem kurs NHI101x: Drawing Nature, Science and Culture: Natural History Illustration 101 organizowany przez Uniwersytet Newcastle w Australii. Na początku 2019 uruchomiłem moją szkołę malowania akwarelami online dla studentów zagranicznych (KLIK). W 29. numerze magazynu Artysta i Sztuka znalazł się artykuł o mojej twórczości. Cieszę się również z tego, że moje obrazy znalazły nowe domy na niemal każdym kontynencie.

Mam nadzieję, że ta strona zainspiruje Cię do sięgnięcia po akwarele. Mówi się, że akwarele to bardzo trudna sztuka, ale myślę, że małymi krokami do wszystkiego można dojść. Trzeba spróbować! 

W razie jakichkolwiek pytań pisz do mnie bez wahania. Na wiadomości staram się odpowiadać w ciągu 48 godzin.

Malowanie akwarelami kojarzy się zazwyczaj z delikatnymi, jasnymi obrazami, rozlaną plamą i chaosem na papierze, który trudno okiełznać. Ale to tylko jedna strona tego medalu. Akwarelę można opanować i wykorzystać jej walory do stworzenia realistycznych, bardziej dopracowanych obrazów. Kontrolowany chaos, precyzja, ale też swoboda i śmiałość w posługiwaniu się kolorem mogą dać niesamowite efekty. Podstawą jest opanowanie technik malowania i cierpliwość!

Upodobałem sobie malowanie realistyczne (w mniejszym lub większym stopniu). Zawsze starałem się dążyć do wiernego odwzorowania rzeczywistości na obrazie, zostawiając przy tym miejsce na własne interpretacje. Na tej stronie dzielę się swoimi akwarelowymi doświadczeniami z nadzieją, że moje przygody komuś pomogą.