Myśląc o malarstwie botanicznym warto mieć na uwadze, że jest to tylko jeden z rodzajów ilustracji przedstawiających rośliny. Istnieją bowiem inne style, mniej lub bardziej dokładne, które należy odróżnić od malarstwa botanicznego. Poniżej przedstawiam ogólny zarys trzech podstawowych stylów portretowania roślin.

Ilustracja botaniczna, ilustracja naukowa

Charakteryzuje się tym, że w przedstawianym (tradycyjnie za pomocą akwareli) obiekcie zwraca się szczególną uwagę na dokładność odwzorowania. To najbardziej naukowe, techniczne podejście do przedstawienia rośliny, które stanowi pewnego rodzaju dokumentację faz życia rośliny. Bardzo często w tego rodzaju malarstwie przedstawia się roślinę „rozłożoną na części pierwsze”, tzn. zarówno kwiat, liście, łodygi, korzenie, jak i nasiona czy inne mniejsze fragmenty rośliny w powiększeniu. W ilustracji naukowej należy zachować odwzorowanie skali. Często maluje się rośliny w ich naturalnej wielkości, a jeśli coś się zmniejsza lub powiększa, należy podać skalę odwzorowania. Ilustrację naukową wykorzystuje się np. w podręcznikach, dlatego obraz musi charakteryzować się naukową dokładnością. Tradycyjnie również podpisuje się ilustracje naukowe, numeruje poszczególne fragmenty i je opisuje. Zgodnie z definicją międzynarodowej organizacji BGCI (Botanic Gardens Conservation International), powołanej w celu pielęgnowania i konserwacji ogrodów botanicznych …głównym celem ilustracji botanicznej nie jest sztuka, ale naukowa dokładność.

[Ilustracja botaniczna] musi sportretować daną roślinę z taką precyzją i poziomem szczegółowości, które pozwolą na rozpoznanie jej i rozróżnienie od innych gatunków„.
Poniżej przedstawiam trzy przykłady ilustracji naukowej (ilustracji botanicznej).

1. Maki pochodzące z książki „Rośliny medyczne” Franz Eugen Köhler (1887)
2. Mniszek pospolity (Taraxacum officinale), H. Pertlwieser
3. Sosna himalajska (Pinus excelsa), P. Mauillefer „Arbres”

ilustracja naukowa

Malarstwo botaniczne, sztuka botaniczna

Charakteryzuje się tym, że główny nacisk położony jest na samą roślinę, ale bez konieczności opatrzenia jej wszystkimi detalami jak przy ilustracji botanicznej. To znaczy nie muszą na przykład być przedstawione różne części rośliny czy fazy życia rośliny, ani opisy poszczególnych elementów. Chodzi tu bardziej o wartość estetyczną i ciekawą kompozycję, niż o naukowe udokumentowanie danej rośliny. To po prostu piękne przedstawienie jakiejś rośliny, które ma cieszyć oko, a jednocześnie bardzo dokładne, szczegółowe, przypominające ilustrację naukową.
Poniżej przedstawiam trzy przykłady malarstwa botanicznego (sztuki botanicznej).

1. Rosie Sanders „Kanna”
2. Billy Showell „Agapant i piwonia”
3. Anna Mason „Kwitnąca jabłoń James Grieve”

malarstwo botaniczne

To, co łączy dwa powyższe style, a jednocześnie odróżnia od trzeciego, o którym za chwilę, to fakt, że w ilustracji naukowej i malarstwie botanicznym rezygnuje się całkowicie z malowania tła, pozostawiając biel papieru. Głównym punktem ma być sama roślina, a jej odbiór nie może zostać zakłócony przez tło.

Czasami jednak granica pomiędzy nazwami ilustracja botaniczna i malarstwo botaniczne zaciera się i to, co jest malarstwem botanicznym nazywane jest też ilustracją botaniczną.

Malarstwo kwiatowe, florystyczne

Charakteryzuje się tym, że niekoniecznie zwraca się uwagę na detale i wierne oddanie rośliny, a bardziej na stworzeniu pięknego dla oka obrazu. Motywem przewodnim w tym malarstwie są kwiaty, ale często są one ukazane w wazonach tworząc ciekawe martwe natury, czy w ogrodzie, środowisku naturalnym. Kwiaty tutaj mogą przyjmować kształty zupełnie abstrakcyjne, liczy się bardziej kolorystyka, kompozycja, artyzm, ekspresja, praca pędzla. Obrazy mogą być bardziej lub mniej realistyczne. Zazwyczaj całość podłoża na którym się maluje pokrywa się farbą, nie pozostawiając białego tła.
Poniżej trzy przykłady malarstwa roślinnego.

1. Janet Whittle „Piwonie”
2. Ann Mortimer „Japońskie zawilce”
3. Shirley Trevena „Rododendron”

malarstwo kwiatowe

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij innym! Dziękuję! Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin