Dzisiejszy post poświęcony będzie nowej książce Billy Showell „Botanical Painting in Watercolour”. Dostałem ją jako prezent urodzinowy i byłem bardzo, ale to bardzo zaskoczony, bo czekam na nią odkąd się o niej dowiedziałem, a premiera według naszych księgarń miała być w lipcu. A tu taka niespodzianka!

001-botanical-painting-in-watercolour

Oczywiście cały dzień spędziłem na jej czytaniu i podziwianiu pięknych ilustracji w środku. Mam wszystkie cztery książki Billy i wszystkie są czystą perfekcją. Najnowsza nie jest wyjątkiem.

Od książki Billy się zaczęło…

Billy dla mnie jest kimś wyjątkowym, bo to od jej książki „Kurs malowania akwarelami. Kwiaty” zaczęła się moja przygoda z malarstwem botanicznym. Wspomniana książka jest nadal jedyną książką o malarstwie botanicznym w Polsce po polsku. Po tej pierwszej książce, chciałem wiedzieć więcej, nauczyć się więcej, więc kupiłem kolejne książki i płyty DVD autorstwa Billy, a nowe informacje mogłem przekładać na praktykę.

„Botanical Painting in Watercolour” to czwarta książka Billy i myślałem, że już mnie nie zaskoczy. Ale zaskoczyła. Znalazłem nowe wskazówki, nowe techniki, nowe informacje, które na pewno wykorzystam w swoich pracach.

Książka ma 192 strony i jest kwadratowa, co jest miłą odmianą. W środku znajdziemy dziesiątki, jeśli nie setki, doskonałych zdjęć. Uwielbiam każdą książkę Billy, bo są wydane bardzo schludnie, czysto, wszystkie ilustracje i zdjęcia mają najwyższą jakość, dzięki czemu z łatwością można zobaczyć każdy detal i wszystko zrozumieć (wyjątkiem tej jakości jest niestety polska edycja książki Billy, wydana na kiepskim papierze i z kiepskimi reprodukcjami w środku). Każdy etap malowania czy wyjaśnienie techniki zilustrowane są znakomitymi zdjęciami i krótkimi, zwięzłymi opisami, bez zbędnych detali. Język jest prosty, łatwy do zrozumienia dla osób, których językiem ojczystym nie jest angielski, jeśli znają choć podstawy.

002-botanical-painting-in-watercolour

Zawartość

Zawartość podzielona jest na 16 rozdziałów + wstęp, słowniczek i indeks. Każda strona ozdobiona jest pięknymi obrazami Billy lub zdjęciami. Rozdziały to: Materials, Getting started, Working from life, Observation, Drawing, Using brush, Painting techniques, Troubleshooting, Painting detail, Adding pattern, Creating texture, Painting multi-headed flowers, Painting from enlarged photographs, Colour and colour mixing, Composition, Stretching and finishing.

003-botanical-painting-in-watercolour

Billy daje nam mnóstwo przydatnych rad i informacji, np. jak zrobić, żeby rośliny dłużej zachowały świeżość, jak przenieść szkic na papier, jak wyprostować obraz, jak obserwować rośliny itd.

Dla mnie sercem tej książki są techniki malowania. Billy wyjaśnia wszystko bardzo jasno pokazując nam każdy etap na zdjęciu. Ta książka jest jak wielka encyklopedia technik użytecznych w malarstwie botanicznym.

004-botanical-painting-in-watercolour

Uczymy się jak używać pędzla, jakie efekty możemy uzyskać, jakie problemy mogą się pojawić i jak sobie z nimi poradzić. Mnie szczególnie podobają się rozdziały „Adding pattern” i „Creating texture”. Pierwszy zaczyna się wspaniałym obrazem z różami o wzorzystych płatkach.

005-botanical-painting-in-watercolour

W książce znajdziemy też informacje o kolorach. Rozdział podzielony jest na kilka części, każda z nich poświęcona jest określonym grupom kolorów. Poniżej zdjęcie ze stron traktujących o czerniach.

Myślę, że książka jest idealna dla wszystkich, szczególnie dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z malarstwem botanicznym. Wszystkie niezbędne informacje są dostępne w tej książce.

006-botanical-painting-in-watercolour

A tu moja kolekcja Billy. Niestety, jak już wspomniałem, polska wersja książki jest bardzo kiepska w porównaniu z wydaniami angielskimi. Warto chyba zainwestować w oryginał.

007-botanical-painting-in-watercolour 

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij innym! Dziękuję! Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin