Może być wiele powodów przez które płyn maskujący zdziera papier. Poniżej wymienię kilka punktów do przemyślenia:

  1. Płyn maskujący zbyt długo był na papierze. Zazwyczaj trzymam płyn maskujący nie dłużej niż dzień, dwa, maksymalnie trzy. Zazwyczaj zdejmuję go tak szybko, jak to tylko możliwe. Jeśli jest tam zbyt długo ryzykujemy, że przy zdejmowaniu zedrze powierzchnię papieru.
  2. Płyn maskujący był stary. Po jakimś czasie, szczególnie jeśli do płynu dostaje się powietrze, staje się on bezużyteczny.
  3. Płyn maskujący był zbyt rzadki. To ma miejsce, jeśli używasz wody do rozcieńczania płynu. Jeśli dodasz zbyt dużo wody, płyn maskujący wsiąknie zbyt mocno w papier i zerwie jego powierzchnię podczas ściągania.
  4. Papier nie lubi tego płynu maskującego. Niektóre papiery są bardziej odporne na płyn niż inne. Niektóre są bardzo miękkie i delikatne i po protu nie tolerują płynu maskującego.
  5. Określony płyn maskujący nie współgra z określonym papierem. Czasami zarówno papier jak i płyn są nowe i dobrej jakości, ale po prostu się nie lubią. Płyn maskujący może bardzo dobrze sprawdzać się na jednym papierze, a na innym o wiele gorzej.