Wzorniki kolorów to nie tylko bardzo przydatny element w malowaniu akwarelami, ale także świetna zabawa, którą polecam każdemu. Wzornik kolorów pozwala nam dobrać odpowiedni kolor do naszego obrazu. Nie musimy się zastanawiać i kombinować jak uzyskać taki czy inny kolor. Wystarczy, że spojrzymy na wzornik i już wiemy, że trzeba zmieszać A+B. Jest to szczególnie istotne w malarstwie botanicznym, w którym kolory muszą być dobrze dobrane i odpowiadać bardzo dokładnie malowanemu obiektowi.

Rodzaje wzorników

Wyróżniłbym trzy rodzaje wzorników: wzornik palety, siatka kolorów, siatka tonalna. Każdy kolejny to dogłębniejsze poznanie kolorów.

Wzornik palety

Wzornik palety robię zawsze, kiedy kupuję nową paletę. Nie wyobrażam sobie nie mieć takiego wzornika. Polega on na zwyczajnym rozrysowaniu mniej więcej układu farb na palecie i podpisaniu gdzie jaki kolor leży. Dla mnie jest to podstawa i taki wzornik wisi u mnie nad biurkiem. Ktoś zapyta: ale po co to, przecież wiem gdzie jaki kolor mam. Zgadza się. Dzisiaj wiem, ale jutro mogę zapomnieć. Przypominam sobie dwie sytuacje.

Jak kupiłem paletę Johna Pike’a, wypełniłem ją kolorami i nie zrobiłem wzornika. Wiedziałem niby gdzie jaki kolor jest i o wzorniku nawet chyba nie pomyślałem. Z czasem kupowałem kolejne kolory i nazbierało mi się sporo tubek. Po jakimś czasie musiałem uzupełnić niebieskie farby na palecie. I niestety pojawił się problem, bo nie pamiętałem, jaki dokładnie niebieski miałem w konkretnej przegródce, a niebieskich tubek z podobnymi odcieniami miałem już kilka.

Inna sytuacja. Po czyszczeniu palety z kostkami Białych Nocy ułożyłem je w innej kolejności. I to wystarczyło, nie doszedłem później już do ładu z niektórymi kolorami.

Najważniejszy powód, dla którego robię takie wzorniki, to świadomość tego, gdzie co jest. W tej chwili na palecie mam kilka czerwieni plus róż, magenta. Obok siebie niektóre z nich wyglądają bardzo podobnie. Wystarczy spojrzeć na wzornik i wiem, co gdzie jest. To samo z kolorami, które na palecie są bardzo ciemne i trudno powiedzieć jaki to właściwie kolor. Wzornik tu pomaga.

Bardzo ważne jest to, żeby na wzorniku podpisać dokładnie co to za kolor. Może to być nazwa koloru z pigmentem, producent, numer koloru w sklepie, cokolwiek, żeby wiedzieć jaka dokładnie farba jest w danym miejscu.

Przykłady takich wzorników:

Siatka kolorów

To jeden ze sposobów na głębsze poznanie kolorów i ich możliwości. Tworzenie prostej siatki: kolory malujemy na górze i po lewej, a następnie mieszamy je ze sobą i w kratkach na przecięciu malujemy kolor, który powstaje z połączenia danych kolorów. Pamiętajmy, żeby zapisać sobie przy kolorze podstawowym jaki to kolor. Na przykład:

Siatka tonalna

To dość głębokie poznanie koloru, ponieważ oprócz tego, że sprawdzamy połączenie dwóch kolorów, to poznajemy też jakie kolory powstają w zależności od różnych proporcji kolorów podstawowych, a do tego mamy też różne wersje tonalne. Brzmi może skomplikowanie, ale skomplikowane nie jest, co zobaczycie na poniższym filmiku. A tymczasem przykłady:

A teraz czas na filmik, który pokazuje jak malowałem te ostatnie wzorniki:

 

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij innym! Dziękuję! Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin