Akwarelowe rady

Ten post jest nieco inny. Niektórzy z Was już pewnie zauważyli, że na Facebooku i Instagramie wrzucam każdego tygodnia Poniedziałkowe rady. Pomyślałem sobie, że warto zebrać je w jednym miejscu tak, żeby był do nich łatwy dostęp. Zebrałem je więc tutaj i co poniedziałek będę uaktualniał ten post. Kiedy to się skończy? Jak skończą mi się pomysły 🙂

AKTUALIZACJA 6 marca 2018 W związku z tym, że na jakiś czas muszę zostać w szpitalu, nie będę w stanie aktualizować tego wpisu. Trudno mi powiedzieć, kiedy wrócę. Jak już wszystko ze zdrowiem się unormuje, będę dalej publikował. Pozdrawiam!

Wyjaśnienie

Jedna rzecz wymaga wyjaśnienia. Wszystko, co piszę na temat akwareli na Facebooku, Instagramie, czy tu na stronie wynika z mojego doświadczenia, z tego, czego się nauczyłem, z tego, co w moim malowaniu się sprawdza, co działa i z mojego podejścia do akwareli. Nie piszę w imieniu wszystkich akwarelistów, tylko w imieniu swoim. Nie musisz się ze mną zgadzać. Oczywiście, że są inni akwareliści, którzy malują inaczej, którzy używają innych metod, technik, innych materiałów itd. To, co sprawdza się u mnie nie musi sprawdzać się u Ciebie, a to, co sprawdza się u Ciebie, nie musi sprawdzać się u mnie. Dzielę się moim sposobem malowania i moim podejściem do akwareli. Chciałbym, żeby to było jasne, bo dostaję prywatne wiadomości w stylu „nie masz racji, bo ja używam tego/robię to i wszystko jest ok”. I świetnie! Używaj tego, co się u Ciebie sprawdza, rób to, co przynosi dla Ciebie najlepsze rezultaty. Ja dzielę się moim podejściem. Proszę, zrozum to. Dzięki i miłego malowania! 🙂

Poniżej znajdziesz kilka rad.
1. Farby akwarelowe serii profesjonalnej są bardziej nasycone i czystsze ze względu na większą zawartość pigmentu. Farby serii studenckiej zawierają więcej wypełniacza, a mniej pigmentu, stąd też są mniej nasycone.
2. Staraj się używać farb jednopigmentowych.
Jeden pigment = jeden kolor
Dwa pigmenty = dwa kolory
Jeśli mieszasz 2 kolory, a każdy z nich zawiera 2 pigmenty, tak naprawdę mieszasz ze sobą 4 kolory, co może przyczynić się do uzyskania brudnego koloru.
3. Staraj się mieszać nie więcej niż 3 jednopigmentowe kolory. Im więcej mieszasz kolorów, tym brudniejszą barwę uzyskasz.
4. Jeśli to możliwe, staraj się używać transparentnych lub półtransparentnych farb dobrej jakości. Farby kryjące mogą wpłynąć na „zabrudzenie” kolorów.
5. Za każdym razem kiedy zmieniasz kolor wypłucz dobrze pędzel. Warto mieć przy sobie dwa pojemniki z wodą. W jednym płuczemy pędzel z farby, z drugiego nabieramy czystą wodę.

Aby uchronić włosie pędzla przed sklejeniem po użyciu płynu maskującego, zawsze używaj mydła. Zanurz pędzel w czystej wodzie, a następnie delikatnie potrzyj włosiem o kostkę mydła. Mydlana powłoka na włosiu uchroni je przed płynem maskującym. Teraz nabierz płyn maskujący i nanieś go na papier. Po naniesieniu, wypłucz pędzel, ponownie potrzyj o mydło i powtarzaj proces. Nigdy nie używaj dobrych pędzli do płynu maskującego. Kup tani pędzel i używaj go tylko do tego celu.

Swoje akwarele zawsze prostuję po skończonym malowaniu. Kiedy praca jest już całkowicie sucha, kładę ją na płaskiej powierzchni obrazem w dół. Tył akwareli zwilżam czystą wodą, zazwyczaj nanoszę wodę dużym pędzlem lub gąbką, po czym nadmiar zbieram papierowym ręcznikiem. Teraz na wilgotną powierzchnię układam czysty papier, zazwyczaj kilka arkuszy papieru ksero i na to ciężkie książki. Zostawiam na noc albo przynajmniej na kilka godzin. Po tym czasie obraz jest płaski jak powierzchnia lustra. Robiłem to ze wszystkimi pracami na różnych papierach i zawsze działa. Warto taki sposób zastosować szczególnie, jeśli akwarelę chcemy oprawić. Pod szkłem o wiele ładniej wygląda płaski obraz, niż pofalowany.

Czasem dostaję pytania od osób mieszkających w gorącym klimacie, co zrobić, aby wydłużyć czas schnięcia. W Polsce raczej nie mamy tego problemu (chyba, że malujemy latem w plenerze), bo mamy dość wilgotny klimat, ale może ktoś będzie chciał wykorzystać w swoim malarstwie możliwość dłuższego schnięcia akwareli.
1. Jednym ze sposobów jest użycie „Blending Medium” firmy Winsor&Newton. To medium spowalnia wysychanie akwareli, dając więcej czasu na manipulowanie farbą. Dodaj kilka kropli do wody, a jeśli nie widzisz różnicy, dodaj więcej, aż zauważysz różnicę w czasie schnięcia.
2. Innym sposobem, jeśli nie masz dostępu do blending medium, jest dodanie kilku kropli miodu do wody.
3. Gliceryna jest substancją utrzymującą wilgoć, tak jak miód. Możesz jej użyć w taki sam sposób, jak miód.
4. Możesz też wydłużyć czas schnięcia poprzez dodanie do wody żółci wołowej. Żółć głównie poprawia płynność akwareli, pozwalając na uzyskanie ładnych, gładkich plam koloru, ale też spowalnia nieco proces schnięcia.
5. Ewentualnie, możesz dostosować swój sposób malowania do warunków. Możesz wykorzystać fakt, że farba szybko wysycha i malować warstwowo. Mogę sobie jednak wyobrazić, że czasem to trudne i może być frustrujące, więc raczej potraktuj to jako ćwiczenie i zabawę.

Na zrywanie papieru może wpływać kilka czynników. Poniżej przeczytasz o moich obserwacjach i sugestiach, które mogą pomóc Ci w opanowaniu tej techniki.
1. Zasada numer jeden – miejsce, na które nakładasz płyn maskujący musi być całkowicie suche.
2. Najlepiej usuwać płyn maskujący tak szybko, jak to możliwe. Jeśli używam płynu, nie trzymam go na papierze dłużej niż dwa dni. Jeśli zostawisz płyn dłużej, ryzykujesz, że może on później zniszczyć papier. Nie musi, ale może.
3. Płyn maskujący ma swoją żywotność. Jeśli jest za stary, może spowodować problemy. Zawsze sprawdź datę ważności. Jeśli masz płyn w słoiczku, zamykaj szczelnie słoiczek jak najszybciej.
4. Jeśli do płynu dodasz zbyt dużo wody (tak, płyn maskujący można trochę rozrzedzić), może to spowodować, że płyn zbyt mocno wsiąknie w papier, a wtedy przy usuwaniu zerwie jego wierzchnią warstwę.
5. Niektóre papiery są bardzo delikatne i zwyczajnie nie tolerują płynu maskującego.
6. Zanim użyjesz płynu maskującego w pracy, przetestuj go wcześniej na takim samym papierze. Bywa tak, że jedne płyny współpracują z pewnymi papierami, a z innymi nie. Pamiętam jak jeden z płynów zrywał mi papier Hahnemühle, ale na innych działał bardzo dobrze. Trzeba sprawdzić, czy dany papier i płyn ze sobą współgrają.

Kiedy malujemy, zawsze musimy odsączać nadmiar wody z pędzla. Używam do tego ręczników papierowych. Dobrze jest trzymać listki ręcznika w jakimś pojemniku, dzięki czemu kiedy nasiąkną już całkowicie wodą, wystarczy je tylko wymienić na nowe. Dodatkowo ręcznik papierowy w pojemniku ochroni nasze miejsce pracy przed zalaniem. Kiedyś kładłem ręczniki po prostu obok palety i pojemnika z wodą. Po jakimś czasie, kiedy przemakały, mokry stawał się blat stołu. Wymieniałem ręcznik dopiero jak już była powódź. Włożenie ręcznika do jakiegoś pojemnika to bardzo prosty sposób na pozbycie się problemów i utrzymanie porządku. Dodatkowe ręczniki zazwyczaj trzymam też w dłoni.

Czyszczenie palety nie jest czymś koniecznym, ale pomoże ci utrzymać czyste i żywe kolory podczas malowania. Nie jest konieczne, bo znamy artystów, którzy nie czyszczą swoich palet (spójrz na w pełni naładowane palety Yuko Nagayamy). Dla początkujących jednak jest to bardzo wskazane. Czasami jestem pytany „Dlaczego kolory na moich obrazach nie są czyste?”. Właśnie jednym z powodów jest brudna paleta. Staraj się mieszać kolory w miejscu do tego przeznaczonym. Nie wkładaj pędzla do przegródki z niebieską farbą, a później od razu do tej z żółtą. Weź niebieską farbę, rozrób ją na miejscu do mieszania, wyczyść pędzel i wtedy nabierz żółtą farbę i zmieszaj ją z niebieskim. Po czasie, kiedy na powierzchni do mieszania zabraknie miejsca, wyczyść ją. Nie staraj się wcisnąć jeszcze jednej mieszaniny gdzieś w rogu, bo kolory zaczną się mieszać i będą brudne. Staraj się czyścić paletę po lub przed każdym malowaniem. Po prostu weź ręcznik papierowy, wodę i wyczyść powierzchnię. To zajmie tylko minutę, ale może naprawdę pomóc. Jeśli zabrudziły się też kostki/przegródki – też je wyczyść. To może wydawać się oczywiste i głupie, ale czasem naprawdę dobrze wyczyścić ten bałagan.

Nauczyłem się, że znacznie lepiej jest budować kolor i formę kilkoma warstwami, niż próbować zrobić to za pomocą jednej warstwy. W zdecydowanej większości przypadków to po prostu niemożliwe. Kiedy budujesz kolor i formę cienkimi, przezroczystymi warstwami masz nad wszystkim większą kontrolę. Z każdą kolejną warstwą możesz dostosowywać kolor, ton i wielkość obszaru, na który nanosisz warstwę. W ten sposób możesz zbudować kolor i formę, które będą wyglądały realistycznie. Kluczem jest zrozumienie, jak kolory wpływają na siebie, jaki rezultat otrzymamy, jeśli naniesiemy dany kolor na inny. To przychodzi z praktyką. Kiedy próbujesz zbudować formę tylko jednym kolorem i jedną warstwą – nigdy nie uzyskasz realistycznego efektu. Nawet jeśli widzisz, że liść jest cały zielony, w 99% przypadków i tak należałoby użyć odrobiny czerwieni, niebieskiego, lub przynajmniej innego zielonego, żeby stworzyć cień i zbudować formę.

Staram się używać tylko farb transparentnych lub półtransparentnych. Mam tylko Naples Yellow Deep PBr24, która jest kryjąca (i to tylko dodatkowy kolor) + biały gwasz. Farby kryjące to takie, które nie prześwitują, np. wszystkie kolory kadmowe są kryjące. Wszystkie kolory kryjące mogą jednak stać się transparentnymi, jeśli dodamy wystarczająco dużo wody. Niemniej jednak, lepiej ich unikać, bo mają tendencję do szybkiego tworzenia brudnych mieszanin, a przez swoje kryjące właściwości zakrywają wcześniej naniesione warstwy farby, a to nie jest coś, czego szukamy w malowaniu akwarelami. Piękne przezroczyste akwarelowe warstwy to coś, co sprawia, że akwarele są tak wyjątkowe. Oczywiście czasem farby kryjące mogą być przydatne, ale używaj ich z rozsądkiem. Skąd wiemy, że farba jest kryjąca? Możemy sprawdzić symbol na etykiecie. Farby kryjące są oznaczone czarnym kwadratem lub literą O (skrót od angielskiego opaque – kryjąca).

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij innym! Dziękuję! Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Autor | 2018-03-19T04:37:31+00:00 27 lutego 2018|Porady|